MarionetteZa co utrzymać miejsca w żłobku? – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli placówek prywatnych, w których cały ciężar opłat ponoszą rodzice maluchów.

Problem ten mają także gminy, które zamykają placówki, lub nie otwierają nowych (mimo ogromnego zapotrzebowania ze strony rodziców). Ponadto tylko nieliczne gminy decydują się na dotowanie placówek niepublicznych (nie mają takiego obowiązku).

Może być też tak, jak w Krakowie –nowy żłobek stoi pusty bo miasto musi wysupłać pieniądze z miejskiej kasy na opiekunów i utrzymanie placówki.

Szykują się zmiany w resortowym programie Maluch (Ministerstwo pierwszą tegoroczną edycję zapowiada na styczeń , może zdążą – zostały 4 dni), ale nawet po zwiększeniu liczby osób mogących ubiegać się o dofinansowanie w programie będzie można uzyskać wyłącznie pieniądze „na start”.

Jeżeli chcesz prowadzić tego typu placówkę zastanów się:

1. Czy możesz ciąć koszty nie tracąc nic z jakości oferowanych usług.

Jak to zrobić? Zapytaj o rabaty i bonusy w firmach z których oferty korzystasz? Nawiąż współpracę z konkurencją – nie zawsze jest Twoim wrogiem na polu walki o Klienta. Wspólnie wynegocjujecie lepszą cenę np. cateringu,  usług księgowych czy w hurtowni papierniczej.

2. Nawiąż współpracę z Twoją gminą

Jeżeli gmina sama nie jest w stanie prowadzić żłobków czy klubów dziecięcych powinna przychylnym okiem spojrzeć na przedsiębiorcę, który zdejmie z niej ciężar opieki nad małymi dziećmi.

Nie wiesz od czego zacząć? Napisz list intencyjny do władz, umów się na spotkanie i przedstaw swoje plany.

Może miasto ma wolną nieruchomość, która będzie nadawała się na żłobek, albo zechce wystartować w Maluchu razem z Tobą jako partnerem.

3. Zatrudnij wolontariuszy

Jeżeli w Twoim mieście jest uczelnia pedagogiczna być może jej studenci będą chcieli nabyć doświadczenia w pracy z małymi dziećmi. Możesz im to umożliwić podpisując umowę wolontariatu.

Każdy wolontariusz po odpowiednim przeszkoleniu może pomagać opiekunom w pracy z dziećmi.

Jeżeli chcesz założyć żłobek, klub dziecięcy i nie wiesz od czego zacząć –zapisz się na szkolenie lub  napisz:

[contact_form]

8 thoughts on “Utrzymanie miejsc w żłobku”

 1. życzliwy napisał(a):

  „Szykują się zmiany w resortowym programie Maluch (Ministerstwo pierwszą tegoroczną edycję zapowiada na styczeń , może zdążą – zostały 4 dni)”
  oj,oj – nie zdążą

  „ale nawet po zwiększeniu liczby osób mogących ubiegać się o dofinansowanie w programie będzie można uzyskać wyłącznie pieniądze „na start”.”
  a kuku – a właśnie, że nie wyłącznie!

  1. Katarzyna napisał(a):

   Witam,
   Zamiast bawić się w kukułkę polecam przeczytanie wszystkich wpisów dotyczących Malucha (piszę o tym programie od 2011 r.)
   Pozdrawiam.

 2. życzliwy napisał(a):

  a kuku: a ja wiem lepiej 🙂
  jutro (jeśli zdążę) podeślę linka z projektem MALUCHa (2013-edycja 1)
  a ogłoszenie konkursu będzie (jeśli za dużo zmian nie będzie trzeba wprowadzić do projektu) w następnym jeszcze tygodniu (4-8 lutego)
  pozdrawiam

 3. Robert Wiącek napisał(a):

  Mam teraz malucha w przedszkolu, lecz załatwienie tam mu miejsca też nie było łatwe (oczywiście jeśli to miałoby być publiczne przedszkole).

  Ech, myślę, że babcie i dziadkowie będą mieli coraz większe wzięcie 🙂
  Robert Wiącek ostatnio napisałOferta jednego ze sklepów w Internecie

 4. życzliwy napisał(a):

  „Maluch 2013 – edycja 1” ogłoszą 13 lutego? Taki jest harmonogram w konsultacjach z urzędami wojewódzkimi. A w MALUCHu m.in. pieniądze na funkcjonowanie – dla gmin. A gminy mogą dostać pieniądze także na „wykupienie” miejsc w prywatnych żłobkach (dając dotacje gminne) – ale muszą dołożyć ze swoich pieniędzy 50%. Ciekawe, czy się na to zdecydują…

  1. Katarzyna napisał(a):

   Ciekawe czy ta data zostanie dotrzymana…….

 5. Katarzyna napisał(a):

  Mamy właśnie Malucha – edycję 2. ciekawe jak zostaną rozdysponowane pieniądze….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!