fbpx

MarionetteZa co utrzymać miejsca w żłobku? – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli placówek prywatnych, w których cały ciężar opłat ponoszą rodzice maluchów.

Problem ten mają także gminy, które zamykają placówki, lub nie otwierają nowych (mimo ogromnego zapotrzebowania ze strony rodziców). Ponadto tylko nieliczne gminy decydują się na dotowanie placówek niepublicznych (nie mają takiego obowiązku).

Może być też tak, jak w Krakowie –nowy żłobek stoi pusty bo miasto musi wysupłać pieniądze z miejskiej kasy na opiekunów i utrzymanie placówki.

Szykują się zmiany w resortowym programie Maluch (Ministerstwo pierwszą tegoroczną edycję zapowiada na styczeń , może zdążą – zostały 4 dni), ale nawet po zwiększeniu liczby osób mogących ubiegać się o dofinansowanie w programie będzie można uzyskać wyłącznie pieniądze „na start”.

Jeżeli chcesz prowadzić tego typu placówkę zastanów się:

1. Czy możesz ciąć koszty nie tracąc nic z jakości oferowanych usług.

Jak to zrobić? Zapytaj o rabaty i bonusy w firmach z których oferty korzystasz? Nawiąż współpracę z konkurencją – nie zawsze jest Twoim wrogiem na polu walki o Klienta. Wspólnie wynegocjujecie lepszą cenę np. cateringu,  usług księgowych czy w hurtowni papierniczej.

2. Nawiąż współpracę z Twoją gminą

Jeżeli gmina sama nie jest w stanie prowadzić żłobków czy klubów dziecięcych powinna przychylnym okiem spojrzeć na przedsiębiorcę, który zdejmie z niej ciężar opieki nad małymi dziećmi.

Nie wiesz od czego zacząć? Napisz list intencyjny do władz, umów się na spotkanie i przedstaw swoje plany.

Może miasto ma wolną nieruchomość, która będzie nadawała się na żłobek, albo zechce wystartować w Maluchu razem z Tobą jako partnerem.

3. Zatrudnij wolontariuszy

Jeżeli w Twoim mieście jest uczelnia pedagogiczna być może jej studenci będą chcieli nabyć doświadczenia w pracy z małymi dziećmi. Możesz im to umożliwić podpisując umowę wolontariatu.

Każdy wolontariusz po odpowiednim przeszkoleniu może pomagać opiekunom w pracy z dziećmi.

Jeżeli chcesz założyć żłobek, klub dziecięcy i nie wiesz od czego zacząć –zapisz się na szkolenie lub  napisz:

[contact_form]

Podobny wpis
SARS-CoV-2
Koronawirus – obowiązki pracodawcy, prawa pracownika
Skontaktuj się z nami