We wrześniu w jednym ze swoich blogowych wpisów przedstawiałam projekt ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Wczoraj uchwalił ją Sejm. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie na biurko Prezydenta. Jako, że vacatio legis ustawy wynosi 3 miesiące, zapewne wejdzie ona w życie gdzieś w maju 2011 r.
Ponieważ ustawa wiele zmienia w opiece nad maluchami, a  moja kancelaria najbliższy czas spędzi pracowicie przygotowując się do jej wejścia w życie, postanowiłam stworzyć na blogu specjalny blok wpisów temu tematowi poświęconemu.
Mam nadzieję, że Państwa zainteresuje.
Dzisiaj informacje ogólne
Ustawa tworzy nowe typy placówek dla najmłodszych:
 1. klubiki dziecięce
 2. żłobki przyzakładowe
 3. powstanie instytucja dziennego opiekuna
 4. będzie można legalnie zatrudnić nianię
Najwięcej zmieni się w przypadku żłobków, które wreszcie przestaną być zakładami opieki zdrowotnej. 
Po wejściu w życie ustawy zmniejszą się wymogi techniczne, sanitarne i lokalowe dotyczące żłobków. 
Dzięki tym zmianom żłobek będzie łatwiej otworzyć, a zatem zwiększy się liczba tego typu placówek.
O tym kto będzie mógł żłobek otworzyć, na jakich zasadach, jak napisać jego statut i zatrudnić pracowników – w jednym z kolejnych wpisów.

29 myśli nt. „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 zwana też "żłobkową"”

 1. Anonymous napisał(a):

  Otóż chcę otworzyć klub dziecięcy. Z tym że będzie on skierowany do dzieci wieku od 3 lat.
  Jakie ostatecznie wymogi muszę wypełnić???.

  Mam mieć wykształcenie pedagogiczne??
  Mam mieć spełnione wymagania sanitarne i p.pożarowe.

  Prosze o odpowiedź na
  sado301@wp.pl

 2. Anonymous napisał(a):

  Mi też proszę przesłać takie informacje – jeśli można oczywiściw – 1klimanna@gazeta.pl

 3. Anonymous napisał(a):

  Witam zainteresował mnie temat otwarcia klubu malucha ( dzieci od 6 m-cy do lat 3 ) interesuje mnie jakie wymogi muszę spełnić i od czego najlepiej zacząć. muszę podkreślić że nie posiadam wykształcenia pedagogicznego będe wdzięczna za informacje lusi155@interia.pl

  Pozdrawiam Dorota

 4. Anonymous napisał(a):

  Witam serdecznie,
  podobnie jak w poprzednich wypowiedziach prosiłabym o informacje dotyczące założenia klubu malucha, a dokłaniej wymogów jakie należy spełniać, od czego zacząć itp. Muszę zaznaczyć, że nie posiadam wykształcenia pedagogicznego, posiada je moja przyszła wspólniczka.Proszę o informacje – aniolek.natalia@op.pl

 5. Anonymous napisał(a):

  Witam, czy ktoś wie kiedy dokładnie ta ustawa wejdzie w życie?

 6. Temida Jest Kobietą napisał(a):

  Dokładnie – albo w ciągu 3 miesieęcy od daty publikacji w Dzienniku Ustaw, albo w ciągu miesiąca od daty publikacji – w zależności, które vacatio legis ostatecznie znajdzie się w ustawie.
  Pozdrawiam.

 7. Anonymous napisał(a):

  MAM PYTANIE CZY JESLI W GMINIE W KTÓREJ MIESZKAM I JESTEM ZAMELDOWANA I Z KTÓRĄ SIE COROCZNIE ROZLICZAM NIE MA PLACÓWKI ŻŁOBKA A W NAJBLIŻSZYM MIEŚCIE Z POWYŻSZYCH POWODÓW MOJEMU DZIECKU ZŁOBEK NIE PRZYSŁUGUJE I ZMUSZONA JESTEM DO OPŁACANIA ŻŁOBKA PRYWATNEGO, CZY MAM SZANSE NA JAKĄŚ REFUNDACJĘ Z GMINY KTÓRA NIE GWARANTUJE ŻADNEJ OPIEKI DZIECIOM DO LAT 3?

 8. Anonymous napisał(a):

  Witam, mnie również interesuje otwarcie klubu malucha dla dzieci od 3 do 5 lat. Proszę o przesłanie informacji na ten temat.
  k_kucharskaa@o2.pl

  z góry dziękuje

 9. Temida Jest Kobietą napisał(a):

  Witam,
  Gdy tylko będą znane dokładniejsze informacje na temat dostępnych szkoleń prześlę informacje o nich.
  Pozdrawiam.

 10. Anonymous napisał(a):

  Witam,
  Również zainteresował mnie ten temat. Chciałabym się więcej dowiedzieć. Proszę o przesłanie informacji na ten temat monikakadow@wp.pl
  Z góry bardzo dziękuję

 11. Anonymous napisał(a):

  Witajcie;)
  Jak moje przedmówczynie również jestem zainteresowana otwarciem takiego klubiku.
  Zbieram od pewnego czasu wszyskie wiadomości. Interesuje mnie to czy zakładając taką akademie musze mieć z kuzynką wykształcenie pedagogiczne czy moze musimy miec w gronie pań 1 poedagoga?
  orze czym sie różni KLUB MALUSZKU od KLUBU ROZWOJU MALUSZKA.
  Bardzo prosze o pomoc gdyż bardzo zależy mi na tym by udało sie to otworzyć Pozdrawiam Iwona
  klaudiunia10@wp.pl

 12. Anonymous napisał(a):

  Witam, bardzo proszę o informacje dotyczące wymogów co do wykształcenia w przypadku klubu malucha. kruszyn15@wp.pl

 13. Anonymous napisał(a):

  Witam, również jestem zainteresowana założeniem 'klubu malucha'chaiałabym się dowiedzieć jakie dokładnie sa wymogi dotyczące spraw technicznych jak i kadry.
  Z góry dziękuję
  Iwona
  beruszka@wp.eu

 14. Anonymous napisał(a):

  Witam,jestem zainteresowana zalozeniem "klubu maluch" chcialabym sie dowiedziec jakie wakunki musze spelniac aby taki klub zalozyc. nie mam wyksztalcenia pedagogicznego ale slyszalam ze nie jest on potrzebny- czy to prawda? lklub bedzie dla dzieci od 1 do 4 roku zycia. bardzo dziekuje za pomoc ania
  annabenroth@wp.pl

 15. Anonymous napisał(a):

  Bardzo proszę o przesłanie informacji na temat założenia "klubu malucha" dzieci w wieku 2,5 do 6 lat. podaję mail-a milekus@poczta.fm. Pozdrawiam:)

 16. Anonymous napisał(a):

  Witam
  Chcemy z małżonką otworzyć klub malucha (położna + pedagog) Czy masz może jakieś informacje jak zaczać to wszystko ?
  Jeśli tak – bardzo bym prosił Cię o przesłanie ich na adres drzewobombel@poczta.onet.pl lub kreskufka@o2.pl
  Z góry dziekujemy za pomoc gdyż błądzimy w ciemnościach 😀

 17. Anonymous napisał(a):

  Witam,
  Również bardzo proszę o przesłanie informacji i odpowiedzi na w/w pytania.
  just.marut@gmail.com

 18. Temida Jest Kobietą napisał(a):

  Proszę Państwa – już niebawem rozpoczną się szkolenia otwarte, które będą odbywały się w kilku miastach Polski. Szczegóły wkrótce.
  Chętnych na szkolenia zamknięte zapraszam do zakładki: szkolenia. W prawach porad indywidualnych odsyłam do zakładki porady prawne on-line.
  Pozdrawiam.

 19. Agnieszka napisał(a):

  Ja też chętna jestem na szkolenie na dziennego opiekuna zaranekagnieszka@wp.pl

 20. OLA napisał(a):

  witam,
  proszę o przesłanie informacji na temat KLUBU MALUCHA szczegónnie wymogów pozd OLA

 21. monika napisał(a):

  Witam, w tym roku założyłyśmy przedszkole, ale w drugiej części domu chcemy założyć żłobek. Czy mogłabym dostać informację lub linka jakie są zasady założenia żłobka (sanepid, straż, ilość opiekunów i ich wykształcenie, lub jeszcze cos o czym powinnyśmy wiedzieć?
  Pozdrawiam

  1. Katarzyna napisał(a):

   Witam,
   Zapraszam na Kongres lub szkolenie.
   Ewentualnie proszę o kontakt bezpośredni z Kancelarią.
   Pozdrawiam

 22. Jowita napisał(a):

  Witam serdecznie. Bardzo proszę o udzielenie mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Jeżeli otworzyłabym od września klub malucha, kiedy mogę składać wniosek o dotacje z gminy?

  1. Katarzyna napisał(a):

   Witam Pani Jowito.
   Pytanie jest nieprecyzyjne.
   Chodzi Pani o klub malucha czy klub dziecięcy, o którym mówi nowa ustawa? Ponadto nie wskazała Pani czy dotacja ma być na rozpoczęcie działalności , adaptację lokalu itp, czy chodzi Pani o dotację celową ( na każde dziecko). Jeżeli o tę ostatnią to:
   „Wysokość i zasady ustalania dotacji celowej, określa rada gminy w drodze uchwały”.
   W przypadku dalszych pytań zapraszam do kontaktu.

 23. Dorota napisał(a):

  Witam serdecznie,
  podobnie jak w poprzednich wypowiedziach prosiłabym o informacje dotyczące założenia klubu malucha, a dokłaniej wymogów jakie należy spełniać, od czego zacząć itp. Muszę zaznaczyć, że nie posiadam wykształcenia pedagogicznego, posiada je moja przyszła wspólniczka.Ma napewno magisterkę pedagogiki , ale nie konkretnie pod wychowanie dzieci , czy to też może byc . I czy na klub malucha gmina też dopłaca jak do prywatnego przedszkola?
  Proszę o informacje – dorotaw1979@tlen.pl

  1. Katarzyna napisał(a):

   W przypadku zainteresowania ofertą szkoleń indywidualnych (zamkniętych) lub otwartych oraz dostępną ofertą Kancelarii w zakresie zakładania żłobków, klubów dziecięcych czy dziennych opiekunów proszę o kontakt mailowy:
   http://www.temidajestkobieta.pl/kontakt/
   Pozdrawiam serdecznie.

 24. Magda napisał(a):

  Witam serdecznie.
  Jestem zainteresowana założeniem żłobka / klubu całodziennej opieki nad dziećmi w wieku 1-3 lat. Nie posiadam wykształecenia kierukowego. Chciałabym uzyskać informacje dotyczące wymogów formalnych do prowadzenia takiej placówki (pomieszczenia, ilość wychowawców przypadająca na ilość dzieci, sprawy żywieniowe, program). Proszę o przesłanie informacji na mój adres mailowy: stregiel@o2.pl oraz informację, kiedybędzie orfanizowane kolejne szkolenie w tym temacie.
  Pozdrawiam

 25. kamila napisał(a):

  Mam kilka pytań w związku z ustawą żłobkową, prowadzę od ponad 5 lat opiekę dzienną nad dziećmi (obecnie nie posiadam wpisu do rejestru żlobków i klubóe dziecięcych)z ustawy wynika że muszę to zrobić do kwietnia 2014r.W moim mieścvi nikt do tej pory jeszcze tego nie zrobił poniewą domy, budynki nie spełniają wszystkich wymogów jakie stawia nam sanepid. Preszłam już niejedną kontrol sanepidu bo miałam zamiar jeszcze wczesniej przekształcić to w punky przedszkolny zanim weszła ustawa żłobkowa. Wymogi i procedury są takie same zresztą jak dla klubów dziecięcych. Zastanawia mnie fakt dlczego dzieci w klubie dziecięcym mogą przebywać tylko 5 godzin dziennie? Dlaczego górna granica wieku dziecka to 3 lata? Co z moimi rodzicami którzy pracują znacznie dłuzej? Co z rodzicami którzy posyłają do mnie 4 latki bo nie chcą ich oddawać do niepublicznych przedszkoli? Czy wszystkie placówki takie jak moja zostaną zamknięte bo nie będę w stanie uzyskać wpisu do rejestru? Co stanie się z tymi wszystkimi dziećmi z którymi przyjdzie mi się pożegnać? Kto przyjdzie i w jaki sposób mnie ukarze jeśli zdecyduję prowadzić się dalej działalność bez wpisu? Nie ma w moim mieście lokali spełniajace wszystkie te kryteria jakie załozyła ustawa. Trzeba byłoby stawiać takie placówki od podstaw. Bardzo proszę o państwa komentarze i uwagi jeśli ktoś z Państwa boryka się z podobnym problemem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge