Wielu jednoosobowych przedsiębiorców zalega z zapłatą składek w ZUS, albo płaci je po terminie. Nawet jeżeli późniejsze składki płacone są na bieżąco problem pozostaje. Taki przedsiębiorca nie otrzyma choćby zasiłku chorobowego (nawet jeśli terminowo opłaca dobrowolną składkę chorobową), a biznesmenka po urodzeniu dziecka nie otrzyma zasiłku macierzyńskiego.

Kilka dni temu grupa posłów PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Celem ustawy ma być niwelowanie barier finansowych dla małych i średnich przedsiębiorców.

Jeżeli ustawa zostanie uchwalona przepisy abolicyjne zaczną obowiązywać już w maju (tak zakłada projekt).

Zobaczmy zatem kto i na jakich warunkach (zgodnie z projektem) będzie mógł starać się o umorzenie składek.

1. umorzeniu mają podlegać składki za okres 01.01.1999 r. -28.02.2009, a także należne od nich należne od nich odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłaty dodatkowe, a także koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego, lub komornika sądowego,

2. wniosek o umorzenie będzie można składać w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy ( w przypadku gdy decyzję o podleganiu ubezpieczeniu lub o wysokości zadłużenia ZUS wyda po wejściu w życie ustawy wniosek będzie można złożyć w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji),

3. na podstawie wniosku ZUS wyda decyzję określającą warunki umorzenia należności,

4. warunkiem umorzenia należności ma być  opłacenie, w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji
wszystkich niepodlegających umorzeniu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od dnia 1 stycznia 1999 r., do opłacenia których zobowiązany jest przedsiębiorca lub płatnik składek,

5. z abolicji nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w okresie od stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.:

 • zgłaszali do ubezpieczeń społecznych osoby, które na podstawie prawomocnych decyzji zostały przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłączone z tych ubezpieczeń, lub
 • byli wspólnikami jednoosobowych spółek z ograniczona odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, zgłaszających do ubezpieczeń społecznych  osoby, które na podstawie prawomocnych decyzji zostały przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłączone z tych ubezpieczeń.

7 thoughts on “Zalegasz ze składkami ZUS? Przeczytaj koniecznie!”

 1. Lech napisał(a):

  Takie umorzenie może budzić pewne zastrzeżenia moralne – wynika z tego, że osoba, która kosztem swojego zdrowia i swojej rodziny tyrała na opłacenie tego podatku i płaciła go w terminie, będzie potraktowana gorzej niż osoba, która miała do tego „trochę mniej poważny” stosunek.

  Cenną inicjatywą byłoby w ogóle zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku płacenia ZUS (połączone, oczywiście, z brakiem prawa do emerytury lub ubezpieczenia chorobowego – w przyszłości), wszystko inne, to tylko jakieś dziwne działania, które nijak nie pomagają uczciwie płacącym, a wręcz przeciwnie.

 2. Jerzy napisał(a):

  Częściowo zgadzam się z Lechem, ale nie do końca.Jestem za abolicją jak w pkt 4 tekstu.Mam układ ratalny w ZUS.Odsetki i opłaty naliczone od należności głównej stanowią ponad 45% całego długu.Abolicja na odsetki i opłaty – jak najbardziej – podpisuję się obiema rękoma.

 3. edyta napisał(a):

  Prowadze jednoosobową działalnośc gospodarcza i pracuje na umowie agencyjnej. Zdarza się dośc czesto że firma przelewa mi kase 10 lub 11 i dopiero wtedy płace ZUS. Czyli u nich na koncie te skłaki sa 11 lub 12. Jeszcze jak płaciłam „mały”ZUS to wpłaty były terminowe. Teraz moja sytuacja finansowa troche się pogorszyła i płacę jak tylko mam. Czy w takim przypadku moga mi odmówić prawa do zasiłku macierzyńskiego?

  1. Katarzyna napisał(a):

   Jak mawia moja księgowa: ” ZUS wszystko może”.
   Pozdrawiam.

 4. edyta napisał(a):

  Może i „może”:) Czytałam na stronie ZUS o konsekwencjach zalegani,ale nie ma tam mowy o odmowie wypłaty zasiłku. Jeżeli np w tej chwili płace terminowo, ale w przeszłości zdarzały się poślizgi. Co wtedy?

 5. iza napisał(a):

  witam mam pytanie moj facet ma 1 osobowa firme ,nie płaci skladek zus z 4 mies,bo jest trudna sytuacja w rodzinie dzieci choruja ,auto nam nawala mieszkanie wynajmujemy .czy cos zrobia za to ?

  1. Katarzyna napisał(a):

   Z czasem ZUS ściągnie zaległe składki w trybie egzekucji administracyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!