Temida Jest Kobietą Temida jest kobietą

Zalegasz ze składkami ZUS?

Wielu jednoosobowych przedsiębiorców zalega z zapłatą składek w ZUS, albo płaci je po terminie. No bo kto by się tam składkami przejmował, prawda?

Nawet jeżeli późniejsze składki płacone są na bieżąco problem pozostaje. Taki przedsiębiorca nie otrzyma choćby zasiłku chorobowego (nawet jeśli terminowo opłaca dobrowolną składkę chorobową). Biznesmenka po urodzeniu dziecka nie otrzyma zasiłku macierzyńskiego.

Kilka dni temu grupa posłów PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Celem ustawy ma być niwelowanie barier finansowych dla małych i średnich przedsiębiorców. I to jest bardzo ok ;-). Podoba mi się. Bardzo.

Jeżeli ustawa zostanie uchwalona przepisy abolicyjne zaczną obowiązywać już w maju (tak zakłada projekt).

Zobaczmy zatem kto i na jakich warunkach (zgodnie z projektem) będzie mógł starać się o umorzenie składek.

Propozycja

1. umorzeniu miałyby podlegać składki za okres 01.01.1999 r. -28.02.2009. Umorzeniu mają także podlegać należne od nich należne od nich odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłaty dodatkowe, a także koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego, lub komornika sądowego. Czyli klasyka.

2. wniosek o umorzenie będzie można składać w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. W przypadku gdy decyzję o podleganiu ubezpieczeniu lub o wysokości zadłużenia ZUS wyda po wejściu w życie ustawy wniosek będzie można złożyć w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji,

3. na podstawie wniosku ZUS wyda decyzję określającą warunki umorzenia należności,

4. warunkiem umorzenia należności ma być  opłacenie, w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji wszystkich niepodlegających umorzeniu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od dnia 1 stycznia 1999 r., do opłacenia których zobowiązany jest przedsiębiorca lub płatnik składek,

5. z abolicji nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w okresie od stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.:

  • zgłaszali do ubezpieczeń społecznych osoby, które na podstawie prawomocnych decyzji zostały przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłączone z tych ubezpieczeń, lub
  • byli wspólnikami jednoosobowych spółek z ograniczona odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, zgłaszających do ubezpieczeń społecznych  osoby, które na podstawie prawomocnych decyzji zostały przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłączone z tych ubezpieczeń.

Włącz się do dyskusji

Takie umorzenie może budzić pewne zastrzeżenia moralne – wynika z tego, że osoba, która kosztem swojego zdrowia i swojej rodziny tyrała na opłacenie tego podatku i płaciła go w terminie, będzie potraktowana gorzej niż osoba, która miała do tego „trochę mniej poważny” stosunek.

Cenną inicjatywą byłoby w ogóle zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku płacenia ZUS (połączone, oczywiście, z brakiem prawa do emerytury lub ubezpieczenia chorobowego – w przyszłości), wszystko inne, to tylko jakieś dziwne działania, które nijak nie pomagają uczciwie płacącym, a wręcz przeciwnie.

Częściowo zgadzam się z Lechem, ale nie do końca.Jestem za abolicją jak w pkt 4 tekstu.Mam układ ratalny w ZUS.Odsetki i opłaty naliczone od należności głównej stanowią ponad 45% całego długu.Abolicja na odsetki i opłaty – jak najbardziej – podpisuję się obiema rękoma.

Prowadze jednoosobową działalnośc gospodarcza i pracuje na umowie agencyjnej. Zdarza się dośc czesto że firma przelewa mi kase 10 lub 11 i dopiero wtedy płace ZUS. Czyli u nich na koncie te skłaki sa 11 lub 12. Jeszcze jak płaciłam „mały”ZUS to wpłaty były terminowe. Teraz moja sytuacja finansowa troche się pogorszyła i płacę jak tylko mam. Czy w takim przypadku moga mi odmówić prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Może i „może”:) Czytałam na stronie ZUS o konsekwencjach zalegani,ale nie ma tam mowy o odmowie wypłaty zasiłku. Jeżeli np w tej chwili płace terminowo, ale w przeszłości zdarzały się poślizgi. Co wtedy?

witam mam pytanie moj facet ma 1 osobowa firme ,nie płaci skladek zus z 4 mies,bo jest trudna sytuacja w rodzinie dzieci choruja ,auto nam nawala mieszkanie wynajmujemy .czy cos zrobia za to ?

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279