Żona posła ozdrowiała, czyli ZUS kontroluje

W mediach ostatnio głośno o pośle Hofmanie, który chce pozwać ZUS za szykanowanie jego żony. Argument – lekarz orzecznik ZUS podważył żonie posła Hoffmana zwolnienie lekarskie i orzekł, że jest zdrowa (przeczytaj  o tym np. tu).

Życzę posłowi powodzenia w wymyślaniu podstawy prawnej  i argumentacji uzasadniającej słuszność tego roszczenia (aż mnie korci żeby napisać, że tym razem chętnie w takiej sprawie zostałabym pełnomocnikiem…. ZUS).

Ale ja nie o tym, a o samej „szykanie” czyli o kontroli ZUS.

Zgodnie z art. 59  ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli.

Kontrolę wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kontrolę może przeprowadzić sam ZUS kierując ubezpieczonego na badanie do lekarza orzecznika ZUS, z wnioskiem o kontrolę może również wystąpić pracodawca.

Kontrolę mogą też prowadzić sami pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób (stan na dzień 30 listopada poprzedniego roku).

W przypadku, gdy lekarz orzecznik stwierdzi po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego, że i niezdolność do pracy ustała wcześniej niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność. Na tej podstawie ZUS wydaje decyzję o odmowie prawa do zasiłku.

 Taką decyzję możemy zaskarżyć do sądu w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.

Podobny wpis
w ciąży
Jestem w ciąży, nie mam ubezpieczenia. Czy mogę założyć działalność gospodarczą?
Potrzebujesz porady? Zadzwoń!
Skontaktuj się z nami