odwołanie od decyzji ZUS

Odwołanie od decyzji ZUS

Ostatnio jeden z dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej poprosił mnie o opinię, czy odwoływanie się od decyzji ZUS ma sens. O tym, co mu odpowiedziałam będzie można podobno przeczytać 18 września.

Ale już dziś uchylę rąbka tajemnicy – oczywiście że warto, zwłaszcza, gdy decyzja ZUS jest nieprawidłowa.

I tutaj wrócę do przykładu, który przytoczyłam we wpisie ZUS kontra firmy.

A było to tak:

Firma zatrudnia pracownicę, kobieta jest w ciąży, ale ciąża nie może być cechą dyskryminującą potencjalnego pracownika, pracodawca zatrudniając kobietę nie może nawet zapytać czy jest ona w ciąży lub ją planuje.

Praca jest wykonywana, przynosi efekty. Kobieta rodzi dziecko, a ZUS przyznaje zasiłek za okres marzec 2013-marzec 2014. W listopadzie 2013 r. ZUS prowadzi postępowanie sprawdzające, zasiłek wypłacany jest nadal, aż do końca okresu jego pobierania.

I nagle BUM. Po kilku miesiącach od zakończenia pobierania zasiłku przez pracownicę firmy przychodzą dwie decyzje:

1. że kobieta ta nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu chorobowemu od daty zatrudnienia,

2. że firma ją zatrudniająca ma zwrócić cały zasiłek wraz z odsetkami jako nienależnie pobrany.

Prezes firmy załamany, bo to całkiem spore pieniądze były.

Za kwoty nienależnie pobranych świadczeń zgodnie z przepisami uważa się:
1) świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania;
2) świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia.

Co powiedział Sąd Najwyższy?

Warto wiedzieć, że Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 czerwca 2008 r., I UK 376/07, (OSNP 2009 nr 21-22, poz. 295) między innymi wskazał, że obowiązek zwrotu wypłaconych nienależnie świadczeń z ubezpieczeń społecznych obciąża płatnika składek w myśl art. 84 ust. 6 ustawy systemowej tylko wówczas, gdy ich pobranie spowodowane zostało przekazaniem przez niego nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość, a jednocześnie brak jest podstaw do żądania takiego zwrotu od osoby, której faktycznie świadczenia te wypłacono, bowiem nie można uznać, że pobrała je nienależnie w rozumieniu art. 84 ust. 2 tej ustawy.

 Zasadą wynikającą z art. 84 ust. 1 ustawy systemowej jest więc obowiązek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia przez osobę, która je pobrała.

Zatem gdyby nawet ZUS-owi udałoby się przekonać sąd, że umowa o pracę zawarta była dla pozoru, czyli, że pracownica w rzeczywistości nie pracowała (ZUS w sądzie obowiązuje art. 6 k.c. czyli obowiązek udowodnienia swoich twierdzeń) to i tak obowiązkiem zwrotu świadczenia winien był obciążyć nie firmę, a pracownicę.

Podsumowując: w takim przypadku odwołanie od decyzji ZUS jest jak najbardziej zasadne.

 

20 thoughts on “Odwołanie od decyzji ZUS – kiedy warto je złożyć.”

 1. bartoszcze pisze:

  „Firma zatrudnia pracownicę, kobieta jest w ciąży, ale ciąża nie może być cechą dyskryminującą potencjalnego pracownika, pracodawca zatrudniając kobietę nie może nawet zapytać czy jest ona w ciąży lub ją planuje”

  Zwłaszcza kiedy świetnie ją zna osobiście i wie, że w życiu by jej nie zatrudnił (zwłaszcza z tym wynagrodzeniem) gdyby nie planowała/była w ciąży.
  bartoszcze ostatnio napisałNauka na cudzych doświadczeniach

 2. Katarzyna pisze:

  @bartoszcze – ależ oczywiście kobiety w ciąży są złymi pracownicami, po co je zatrudniać. Każda tylko myśli o tym, jakby tu nie pracować…
  Generalizowanie,że wszyscy wszystkich zatrudniają po znajomości jest krzywdzące.
  Zdarza się, że kobiety w ciąży tracą pracę.
  Wychodzi na to, że nie powinny szukać kolejnej, bo będzie im zależało tylko na świadczeniu…

 3. bartoszcze pisze:

  Nie wszyscy wszystkich. Tylko 99% tych przypadków, kiedy ZUS czepia się prawa do zasiłku macierzyńskiego dla osoby która nagle podjęła wysokopłatną pracę.

 4. Bartek pisze:

  Polacy to taki naród, że lubią i umieją kombinować. Tracą na tym nawet uczciwi, gdyż potem nieuczciwi są w oczach instytucji Państwowej. Przykre jest to, że kobiety w ciąży są zwalniane rzekomo nie z powodu ciąży, lecz źle wykonywanych obowiązków. Co jest paradoksem, szczególnie wtedy kiedy wyniki jej pracy są dostępne czarno na białym.
  Bartek ostatnio napisałKosze wiklinowe na bieliznę

 5. Tomek pisze:

  Jestem zdania, że zawsze warto walczyć o swoje racje. Szkoda, że często walka z ZUS czy inną instytucją to przysłowiowa walka z wiatrakami, gdzie jesteśmy z góry skazani na porażkę…

 6. Krzysiek pisze:

  @Tomek nie zawsze jesteś skazany na porażkę. Fakt, że sprawy związane z takimi instytucjami jak ZUS mogą się ciągnąć w nieskończoność, ale nie można stawiać się z góry na przegranej pozycji. Mój znajomy całkiem niedawno walczył o źle podliczone składki emerytalne i dopiął swego.

 7. Michal pisze:

  Zawsze warto się odwoływać. Poza tym w ZUSie też pracują ludzie więc odwołanie warto napisać w grzecznym tonie i czasem odwołać się do sumienia – pewnie nie zawsze działa, ale u mnie sprawdza się częściej niż zwykły ton urzędowy.
  Michal ostatnio napisałJak w nagłówku bloga wstawić formularz autorespondera?

 8. Ania pisze:

  Ciekawe orzeczenie Sądu Najwyższego.

 9. Istna paranoja. Pierwsze chwilę z pismem z Zus’u to prawdziwa konsternacja. Pogodna rezygnacja.
  Roman Fotograf ostatnio napisałBrytyjski Oskar dla filmu TAJEMNICA SPOWIEDZI

 10. Alicja pisze:

  Nie wiedziałem szczerze, że takie rzeczy wyprawiają się w Polsce. Do tej pory myślałem, że istnieje to tylko w wyimaginowanym świecie, ale widzę, że kobiety w ciąży są deptane przez pracodawców jak muchy. Może winy należy również upatrywać w konstrukcji naszego prawa, a nie tylko w pracodawcach.
  Alicja ostatnio napisałFiltry do oleju

 11. I właśnie przez takie kwiatki część przedsiębiorców nie chce zatrudniać kobiet w ciąży, albo pyta czy kobieta w najbliższym czasie planuje ciąże 🙂 Decyzje ZUS są takie, a nie inne, bo tonący łapie się czego się tylko może. A skoro brakuje pieniędzy, to czemu nie sciągnąć część tych, które się już wypłaciło. W Polsce mnie już chyba nic nie zdziwi 🙂
  Piotr Skrzypczak ostatnio napisałWzór CV – Klasyczna elegancja

 12. Majka pisze:

  Jestem zdania, że mimo wszystko warto walczyć o swoje. Zawsze jest lepiej spróbować niż nic w tym kierunku nie zrobić.

 13. Maksymilian pisze:

  O swoje racje zawsze należy walczyć. Zawsze! Raz damy się systemowi, to potem klapa! Ku pokrzepieniu serc! 🙂
  Maksymilian ostatnio napisałZ rowerem na wycieczkę – torby rowerowe, bagażniki i kosze

 14. Liczi Lex pisze:

  Nie przepadamy za ZUS-em, dlatego staramy się płacić jak najmniejsze składki, a uzyskiwać jak największe świadczenia. Przepisy są tak skonstruowane, że może dochodzić do przemyślanego działania ubezpieczonych, ale z mojego doświadczenia wynika, że kontrole ZUS-u najczęściej przeprowadzone są nie pod tym adresem co trzeba.

 15. robertwrobel pisze:

  Zawsze uważałem, że warto walczyć o swoje racy i dążyć do sprawiedliwości. Jednak działa to we wszystkich kierunkach tylko nie w kierunku ZUS – z nimi nie da się chyba wygrać

 16. Z własnego doświadczenia zawodowego wiem, że z ZUS-em można wygrać, mogę nawet stwierdzić, że w większości przypadków udaje się wygrywać. Jest jeden problem. Ludzie odpuszczają sobie walkę o swoje. Ten sam problem dotyczy innych ubezpieczycieli. Żeby każdy walczył o to co mu się należy postępowanie wielu instytucji byłoby całkiem inne.

 17. Sporządzamy odwołania od decyzji ZUS [A ja informuję, że reklama na moim blogu jest płatna]

 18. Łukasz pisze:

  Co do dowodzenia z art.6k.c.sugeruję jeszcze poczytać i uzupełnić wywód.co do zasiłku,to pewnie nie chodziło o pozorność umowy o pracę,tylko podstawę wymiaru składek,zawyżoną.

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę Pana – decyzja mówiąca o pozorności umowy czyli odmawiająca ubezpieczenia i decyzja obniżająca podstawę wymiaru świadczenia to dwie różne decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!