Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 5 marca 2014 r. ogłosiło kolejną edycję programu MALUCH. Po raz kolejny (to chyba taka coroczna tradycja Pana Ministra) wprowadzono zmiany do programu.

Co więc zmieniło się w tegorocznej edycji MALUCHA?

1. przede wszystkim program w tym roku ma jedną edycję podzieloną na 3 moduły. Wnioski mogą składać gminy oraz podmioty niegminne.

2. podmioty prywatne mogą starać się o dofinansowanie na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 działających na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

3. krótki termin składania wniosków – dla podmiotów prywatnych tylko do 2 kwietnia 2014 r. W tym roku wersję elektroniczną oferty wysyłamy tylko do Urzędu Wojewódzkiego (wcześniej również do Ministerstwa).

4. Dokumenty. Jeżeli myślałeś, że wszystkie dokumenty potrzebne do przygotowania oferty w konkursie znajdziesz na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jesteś w błędzie. Sporo dokumentów będzie trzeba szukać na stronach Urzędów Wojewódzkich.

I tak – w przypadku modułu 3 ( dla podmiotów prywatnych) do 12 marca wojewodowie muszą zamieścić kalkulację kosztów;  zaś do  5 maja 2014 r. wzór oświadczenia o przyjęciu dotacji przez beneficjenta; informacje na temat żądanych zabezpieczeń oraz wzór umów o dotację.

Oznacza to, że każde województwo może żądać innego zabezpieczenia, część może wypłacać dotacje w formie zaliczek, inne w formie refundacji.  Inny też może być sposób sprawozdawania z realizacji projektu.

Oznaczenie terminów dla wojewodów na przedstawienie dokumentów to duży postęp programu. W ubiegłorocznym Maluchu beneficjenci byli zaskakiwani umowami dopiero pod koniec roku.

Należy także pamiętać, że dokumenty potwierdzające stan faktyczny i spełnienie warunków otrzymania dotacji mogą być wymagane do okazania przy przyjmowaniu oświadczenia o przyjęciu dotacji, przy podpisywaniu umowy w sprawie dotacji między Wojewodą a beneficjentem lub przed przekazaniem dotacji beneficjentowi.

Jeżeli chcesz się starać o dotację, a nie wiesz jak to zrobić – zapisz się na WARSZTAT -MALUCH 2014- już 14.03 lub napisz korzystając z poniższego formularza.

Z uwagi na krótki termin na składanie wniosków (zostały 3 tygodnie) zaplanowano tylko 1 warsztat.

Więcej o programie MALUCH 2014

7 thoughts on “Maluch 2014 – jak dotacje wyglądają w tym roku?”

 1. Dominik pisze:

  Najbardziej rozbraja mnie to, że nie można pobrać wszystkich dokumentów w jednym miejscu. Mogliby się trochę postarać i wrzucić to na jedną stronę www
  Dominik ostatnio napisałJak utrzymać porządek na pulpicie

 2. mika pisze:

  A czy takie programy mają jakieś przełożenie na zwykłego śmiertelnika? W sensie mam lobbować w żłobku żeby szanownie spróbowali ubiegać się o dotację czy lepiej odpuścić?
  mika ostatnio napisałWyjatkowa promocja na Baby Jogger

 3. Dawid pisze:

  Do 2 kwietnia, no to poszaleli tym razem… Niedługo będzie maksymalny termin do końca stycznia, bo po co bawić się w formalności?
  Dawid ostatnio napisałFaktura VAT – przez: malwi23

 4. Baśka pisze:

  Jak wszędzie. Znaleźć coś w jednym miejscu graniczy z cudem..

 5. Emilia pisze:

  Bardzo pomocny wpis, dziękuję!

 6. Tomasz pisze:

  Dominik czyli tak jak zawsze. Nigdy nie może być coś uproszczone, tylko jak najbardziej utrudnione, aby zmniejszyć ilość starających się o dotację. Zawsze wykonują takie działania…
  Tomasz ostatnio napisałPrzepuklina kresy białej

 7. Tomasz – to logiczne 🙂 Całe papierkowe sprawy w naszym kraju są chore, chociażby zwyczajne rozliczanie PIT-u. Niby prosta sprawa, a rokrocznie masa osób wysyła źle wypełniony dokument, bo im się coś w rubryczkach pomieszało i tak dalej. tak samo z Maluchem – powinno być to uproszczone, tak żeby szary Kowalski mógł bez problemu sobie ze wszystkim poradzić…
  Grzegorz diabetolog oświęcim ostatnio napisałNOWY serwis pl Kościuszki 12

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!