Już od pierwszego października 2024 r. w życie wejdzie tzw. babciowe. To potoczna nazwa programu świadczeń Aktywny Rodzic.
Babciowe – czyli o co chodzi?
Nowe świadczenia mają przede wszystkim aktywizować rodziców małych dzieci do powrotu do pracy zawodowej. Ale zostały też tak pomyślane, żeby z tej pomocy finansowej mogły skorzystać również babcie. Bo często to właśnie one opiekują się swoimi wnuczętami „za jeden uśmiech”, bez wynagrodzenia finansowego.
Jeżeli jesteś rodzicem dziecka, które ma od 12 do 34 miesięcy (świadczenia przysługują do ukończenia 35 miesiąca życia) sprawdź koniecznie:
- świadczenia z programu Aktywny Rodzic możesz przeznaczyć na zatrudnienie babci jako niani do swojego dziecka lub dzieci;
- Jeżeli Wy – rodzice jesteście aktywni zawodowo, to dodatkowo możecie się starać o pokrycie połowy składek na ZUS płaconych od wynagrodzenia niani – z budżetu państwa;
- Dla Babci okres opieki nad wnuczką/wnuczkiem będzie się liczył do emerytury, jako okres składkowy (wpłynie na wysokość pobieranej emerytury),
- dziecko będzie dobrze zaopiekowane i szczęśliwe z bliską osobą (babcia jest przecież najlepsza).
- Babcia będzie mieć pracę i czas na zabawę z wnukiem/wnukami oraz będzie ten okres doliczała do swojego stażu pracy.
- Same korzyści!
Jak zatrudnić babcię?
Zatrudnienie babci może wydawać się trudne. Bo trzeba podpisać umowę i zgłosić babcię do ZUS.
I tu z pomocą przychodzę ja!
Mam dla Ciebie gotową umowę uaktywniającą do podpisania z babcią lub nianią w cenie tylko 99 zł!
W pakiecie:
wzór umowy do edycji
wzór umowy z omówieniem
przykładowo wypełniona umowa
informacja nt. danych z KRK
przykładowo wypełnione formularze zgłoszeniowe i rozliczeniowe ZUS
Skorzystaj ze wsparcia programu Aktywny Rodzic
Aktywni Rodzice w pracy
Jeżeli spełniacie warunki do tego by ZUS przyznawał Wam co miesiąc 1500 zł tytułem świadczenia Aktywni Rodzice w pracy to całą tę sumę możecie przeznaczyć na wynagrodzenie dla babci.
Jeżeli nie chcesz „dokładać” do wynagrodzenia babci z własnych środków (i przeznaczyć na wynagrodzenie świadczenie w wysokości 1500 zł) – zatrudnij babcię w mniejszym wymiarze godzin. W takim przypadku jej wynagrodzenie nie przekroczy wynagrodzenia minimalnego. Wówczas budżet państwa finansuje składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne za nianię od całości jej wynagrodzenia!
Uwaga: w ten sposób do opieki nad dzieckiem można też zatrudnić dziadka, siostrę, ciocię i innych członków rodziny.
Program Aktywny Rodzic – Ebook z przykładami i omówieniem
Włącz się do dyskusji