Temida jest kobietą Temida jest kobietą

ZUS skontroluje ciężarną przedsiębiorczynię

Dzisiaj miałam zamiar napisać o kobiecym networkingu, ale będzie coś innego.

Na portalu NaTemat znalazłam wpis Małgorzaty Gołoty: ZUS zabrał się za walkę z wyłudzającymi zasiłki ciężarnymi. Tracą uczciwe kobiety

Co tam m. in. czytamy?

Kilkanaście tysięcy matek, które tuż przed porodem założyło własne firmy, na należny im zasiłek macierzyński może czekać nawet przez kilka miesięcy. ZUS potrzebuje czasu, by sprawdzić czy kobiety nie dopuściły się wyłudzenia i czy pieniądze faktycznie im się należą.

Kobieta, która wzbudzi podejrzenia ubezpieczyciela, zanim zostaną jej wypłacone pieniądze, będzie musiała odpowiedzieć na 15 pytań, m.in. o cel założenia firmy, a także nazwiska i adresy świadków, którzy to potwierdzą.

Na działaniach ZUS stracą niestety także te uczciwe kobiety. Konieczność poddania się kontroli może oznaczać, że przez kilka miesięcy będą musiały czekać na wypłatę zasiłków macierzyńskich.

Czy jest się czego bać?

Nie, to standardowa procedura. ZUS ma prawo kontrolować każdego płatnika składek zgodnie z art. 86 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Także „odpowiadanie” na owe 15 pytań, nie jest niczym nowym, spotykam takie pisma bardzo często w aktach moich klientów (a mam ich- klientki i klientów- z całej Polski – od morza aż po Kraków [bo z gór jeszcze się żaden nie trafił;-)]).

Jeżeli jedynym celem założenia przedsiębiorstwa nie jest zasiłek z ZUS nie ma się czym martwić, bowiem jak pisałam w komentarzu do artykułu M. Gołoty:

ZUS doskonale zna wyroki sądów mówiące o tym, że cel jakim jest uzyskanie ubezpieczeń społecznych, nie jest niczym złym jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona faktycznie.

dalej:

A owe 15 pytań (często je spotykam) jest tak skonstruowane, że nie pozwala nijak zorientować się urzędnikowi zza biurka na czym działalność polega. Miałam przypadek klientki, która na pytanie jak reklamuje działalność, odpisała, że jej nie reklamuje. ZUS w decyzji o niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym stwierdził, że skoro się nie reklamuje to nie zależy jej na klientach i zarabianiu, a tylko na zasiłku. Sęk w tym, że działalność, którą prowadziła ma… ustawowy zakaz reklamy. No, ale urzędnik już tego nie sprawdził.

Jeżeli więc ZUS wyśle Ci informację o postępowaniu kontrolnym nie denerwuj się. Najlepiej przygotuj obszerną informację o swojej działalności na piśmie niezależnie od tego, czy wyjaśnienia będziesz składać tylko pisemnie, czy również osobiście w inspektoracie. Z tego co powiesz urzędnik zrobi tylko notatki, warto więc żeby znał dokładnie co chcesz w sprawie przekazać.

Dowody

Załącz dokumenty. Rachunki, faktury, kopie umów, maile, projekty – wszystko to co charakteryzuje Twój biznes. Jeżeli jego prowadzenie wymaga specjalnych umiejętności – pochwal się nimi – dołącz certyfikaty, dyplomy, zaświadczenia.

Przedstaw świadków – twoich klientów, współpracowników, osoby które znają Twój biznes. ZUS albo skorzysta i do nich zadzwoni, albo nie. Często urzędnicy nie sprawdzają co mają do powiedzenia Twoi świadkowie. Jeżeli otrzymasz decyzję o niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym –  to przy Twoim odwołaniu będzie to dowód, że postępowanie prowadzono niedokładnie.

Pamiętaj, że podlegający konstytucyjnej i ustawowej wzmożonej ochronie prawnej stan ciąży nie może dyskryminować kobiety w uzyskaniu legalnej ochrony w stosunkach ubezpieczeń społecznych (wyrok SA w Białymstoku z 10.12.2013 r.)

O tym jak „walczyć z ZUS” mówiłam także w Pytaniu na Śniadanie.

Oczywiście nie ma nic złego w tym, że ZUS skontroluje ciężarną przedsiębiorczynię. Tylko powinien to robić sprawnie, tak aby po wyjaśnieniach szybko otrzymała świadczenie.

Włącz się do dyskusji

Właśnie za kilka dni spodziewam się kontroli. Mam przygotować księgę przychodów itp. Jestem w ciąży, na zwolnieniu ale do tej pory nie wypłacono pieniędzy. Płaciłam najwyższy zus. Zwolnienie uzasadnione. Ciąża zagrożona. prowadzę działalność sprzedaż internetowa. Mam faktury zakupu dowody wystawiania przedmiotów na aukcjach. Ale nie mam żadnego dochodu.Nikt nic nie kupił. Pani Katarzyno czy zus może mnie posądzić o fikcyjne prowadzenie firmy? Co robić?

Z drugiej strony jednak należało by zadać pytanie czy takie działanie wielu kobiet nie ma znamion wyłudzenia świadczeń? Przecież te świadczenia są wypłacane ze składek innych płatników… Nie dośc że płacimy za rolników to teraz za ciężarne kobiety …. matki polki…

Panie Karolu – a czy świadczenie pracownika, który przechodzi na chorobowe po przepracowaniu jednego miesiąca pracy nie będzie świadczeniem wypłacanym ze składek innych płatników?

O ile nigdy nie bronię ZUSu, bo uważam to za zwyczajną lichwę, tak np nie dziwię się podobnym akcjom ponieważ dużo ludzi kombinuje i wyłudza stąd wzmożone kontrole. Niestety w takiej sytuacji tracą w sporej części uczciwe osoby w tym wypadku kobiety w ciąży. Porównać można to do ostatnich strajków rolników – blokada dróg nie wyrządza bezpośredniej szkody władzy tylko niewinnym kierowcom.

kontrola się zakończyła. Dostałam protokół kontroli. ile czasu ma zus na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zasiłku? Czy na zus pue będę mieć informację jaka jest decyzja? Czy przyślą pismo pocztą?

No z jednej strony, kobieta w ciąży powinna być traktowana ulgowo (pod względem obarczania stresem) ale z drugiej strony, skoro ZUS kontroluje przyszłe matki to musi mieć do tego powód. A de facto powinno być to w interesie tych uczciwych mam. Przyznam się, że rozbawił mnie fakt, odmowy dla pani, która nie mogła reklamować swojej działalności…

Witam
Dostałam pismo o zakończeniu postepowania i teraz mam do 23.02.15 czas na wgląd do akt przed wydaniem decyzji moje pytanie: czy zajrzeć w te akta jeśli nie mam nic więcej do złożenia? czy będą tam jakieś uwagi na które będę mogła jeszcze odp? Czy raczej nic więcej poza tym co już złożyłam.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam

Witam, ostatnio zakończyła się u mnie kontrola zus w sprawie podlegania do ubezpieczeń. Wydano protokół. Kontrolę przeprowadzał główny oddział zus. Natomiast dostałam tydzień po otrzymaniu protokołu z oddziału terenowego o wszczęciu posyępowania wyjaśniającego i wydaniu decyzji w ciągu 30 dni. Czy jeśli oddział terenowy wysłał pismo, to on wydaje decyzje? Czy decyzje i tak wydaje oddział główny? proszę o odpowiedź.

Od wrzesnia 2014 prowadze swoją działalność, w styczniu tego roku zaszłam w ciaze na l4 jestem od połOWY lutego ciąża zagrożona.
Kontroli nie boję się ze względu na to, iż moja działalność nie jest fikcyjna i przez to że mam zatrudnionego pracownika firma dalej funkcjonuje, ale mimo wszystko po prostu nie chce mi sie z zusem użerać, chce cieszyć się ciąża dzidziusiem:)
Czy mogę mieć kontrole ???
Czy zus kontroluje wszystkie kobiety w ciąży na l4 prowadzące swoją działalność? ( jak wspomniałam działalność prowadzę od września, ciąża styczen 2015 a l4 od połowy lutego, a i oczywiście firma przynosi dochody).

Witam,

Po jakim czasie od złożenia w zusie L4 przychodzi zawiadomienie o kontroli?
Ile czasu zus ma na wypłate pieniążków za L4 od złożenia zwolnienia?
Dziękuję

Witam! Pani Kasiu czy wiadomo już coś więcej w temacie wejścia e życie ustawy 2832? Czy są jakieś ustalenia w tej kwestii?

Zlikwidować to cholerstwo. Nie rozumiem dlaczego tak wiele ludzi w naszym kraju zdaję się na ZUS.ZUS to jest fikcja! Za 10 lat nawet emerytury nie otrzymacie. Ludzie aktualni zasiadający w rządzie rozkradli te pieniądze a wy to kupujecie przez stacje telewizyjne, że jest ok nic się nie stało…

——————————–
http://www.domyprzyszlosci.net.pl/

Pani Kasiu mam pytanie co w sytuacji jeżeli kobieta ciężarna będzie pobierala zasiłek chorobowy liczony na starych zasadach, a gdy urodzi będą obowiązywać już nowe przepisy, czy wówczas zasiłek macierzyński będzie kontynuowany w tej samej wysokości co chorobowy czy też zostanie na nowo przeliczony wg nowych przepisów? Proszę o odpowiedź

Jeżeli na macierzyński pójdziesz po wejściu w życie ustawy podstawa jest liczona od nowa. Jeśli przed – przez cały okres dostaniesz zasiłek macierzyński liczony wg, starych zasad. Jeśli u Co do zasiłku chorobowego nie jest to pewnie. Bo nie do końca wiadomo jak interpretować przepisy. Teoretycznie każde zwolnienie lekarskie może być podstawą do naliczenia nowej wysokości zasiłku. Z drugiej to kontynuacja tego, co było. Więc pewnie będzie tutaj jakiś misz masz interpretacyjny. Przynajmniej moim zdaniem.

A te 15 pytań można gdzieś znaleźć? Ja mam wrażenie, że człowiek jest zdany na łaskę i niełaskę urzędnika. I albo trafi ze swoją sprawą do sądu, albo po licznych pytaniach odetchnie z ulgą.

No tak zdaję sobie sprawę. Liczyłam, że może zanim się takie pytania dostanie, to można by się wcześniej do nich w jakikolwiek sposób przygotować. 😉 Ale pewnie i tak nie ma jednych właściwych odpowiedzi. Absurdalna jest sytuacja, że kobieta prowadząca działalność gospodarczą jest skazana na kontrolę i długoterminowe wyczekiwanie na decyzję ZUS i stres. A do tego przeczesywanie internetu, żeby się w jakikolwiek zabezpieczyć i przygotować na to co ją czeka (zamiast na przykłąd przygotowywać kolejne oferty dla klientów, lub myśleć o wyprawce dla dziecka).

Jejku żeby oni byli tacy nieskazitelni i uczciwi! Niedługo dojdzie do tego że trzeba będzie mieć zgodę z ZUSu na możliwość zajścia w ciąże. paranoja.

A czy będąc juz na macierzyńskim trzeba poddać sie kontroli ZUS? Czy ZUS musi poczekać az skończy sie macierzyński? Mam na myśli zarówno kontrole okresowa (pracownicy itp) jak kontrole bezpośrednia pracownika czy samego przedsiębiorcy?

Gdyby ZUS musiał czekać – tak jak Pani by chciała, to przy dużym pracodawcy zatrudniającym setki pracowników kontrola byłaby niemalże niemożliwa (zawsze ktoś będzie pobierał jakiś zasiłek…)

Rzeczywiście to ma sens, ale czy ZUS moze skontrolować pracownika bedącego na macierzyńskim wymagając jego obecności? Wydawało mi sie ze urlop macierzyński jest na zajmowanie sie dzieckiem, a taka kontrola to właściwie forma pracy – moja pracownica nie musi np. miec z kim zostawić kilkutygodniowego niemowlaka zeby przyjechac do firmy i tłumaczyć sie przez kilka godzin osobie kontrolującej. Mam na myśli w tym wypadku tylko kontrole danej osoby w kontekście zasadności ubezpieczenia.

Dzień dobry, Zus wydał decyzję o nie podleganiu ubezpieczeniom. Odwołałam się do sądu okręgowego. Zaraz po wydaniu ww. decyzji zus wydał kolejne 3 decyzje o odmowie wypłaty świadczeń, również się odwołałamd o sądu rejonowego (zus wydał decyzję w oparciu o nieostateczną decyzję zus). Teraz zus chce zawieszenia postępowania przed sądem rejonowym do czasu zakończenia postępowania przed sądem okręgowym. Kusi mnie nie zgodzić się na zawieszenie a żadąć uchylenia decyzji o odmowie wypłaty świadczeń, bo jak sąd zawiesi a przegram sprawę w okręgowym to w rejonowym będę ponosić dodatkowe koszty. Nie chcę zrobić sobie krzywdy większej niż już zus mi zrobił. Nie mam świadczeń od listopada. Pozdrawiam

Na zawieszenie nie potrzeba zgody – sąd zrobi to z urzędu. A żądać uchylenia można w odwołaniu. Niestety sądy rzadko przekazują sprawę do ZUS.
Pozdrawiam

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279