Temida Jest Kobietą Temida jest kobietą

Pomimo szalejącej pandemii wkroczyliśmy w kraju w kolejny etap odmrażania gospodarki. To oznacza powrót większej liczby osób na rynek pracy. Obawy przed zakażeniem koronawirusem jednak nie zniknęły. W tym kontekście pytanie czy pracodawca może polecić pracownikowi zrobienie testu na Covid- 19 jest jak najbardziej uzasadnione.

A zatem… czy pracodawca może polecić pracownikowi zrobienie testu na Covid-19?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka i prosta – nie, pracodawca nie może polecić pracownikowi zrobienia testu na koronawirusa, nawet profilaktycznie. Co więcej – należy jasno powiedzieć, że pracodawcy nie wolno zlecać żadnych badań, poza wskazanymi w przepisach prawa pracy (art. 229 kodeksu pracy).

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

A może pracodawca może polecić pracownikowi zrobienie tzw. testu płytkowego?

Obecnie bardzo popularne są szybkie testy płytkowe – immunologiczne, które wykrywają przeciwciała przeciw koronawirusowi, które pojawiają się po przebytej infekcji. Zatem test nie da odpowiedzi, czy dana osoba jest chora na Covid-19, może potwierdxić wyłącznie obecność przeciwciał, co ozacza że badaby miał styczność z wirusem, lub chorował na SARS-CoV-2.

Takiego testu również pracodawca nie może żądać od pracownika.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie wszystkim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Chodzi przede wszystkim o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Pracownik z podejrzeniem koronawirusa – czy w takim przypadku pracodawca może zlecić zrobienie testu?

Jeżeli pracodawca zauważa u pracownika objawy choroby powinien zachęcić go do udania się do lekarza, obecnie – do szpitala jednoimiennego. W przypadku odmowy pracownika pracodawca powinien takiego pracownika nie dopuścić do pracy, a następnie zgłosić informację do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który podejmie stosowne działania.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w wywiadzie ze mną, który ukazał się na portalu Hello Zdrowie – KLIK

Zainteresowanych odsyłam także do innego mojego artykułu

Koronawirus – obowiązki pracodawcy, prawa pracownika.

A wszystkim chcącym pogłębić wiedzę nt. tarczy antykryzysowej polecam moje autorskie szkolenie – 28.05.2020 r. o godz. 20.00

nowa data (tablet)
Szkolenie – tarcza antykryzysowa 3.0 i 4.0 

Jak korzystać ze wsparcia bez obawy o kontrolę?

Włącz się do dyskusji

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279